Volby: proti primátorovi kandiduje jeho náměstek, ekolog i karatista

Pátek, 8.8.2014

Podzimní komunální volby v Havířově budou zřejmě zajímavější než před čtyřmi lety. Počet kandidujících stran a hnutí se zvýšil z 11 na 13, Strany, které skončily v propadlišti dějin (Zemanovci, Věci veřejné) nahradí noví adepti: ANO 2011, Úsvit nebo koalice Pirátů a Zelených s názvem Zelení Piráti pro Havířov.

Za strany současné havířovské rady kandiduje primátor Zdeněk Osmanczyk (ČSSD) a jeho náměstek pro sociální rozvoj Daniel Pawlas (KSČM). Hnutí pro Havířov zatím svého kandidáta na primátora veřejně neoznámilo, což však v tomto případě není příliš na závadu, neboť HPH se podle dřívějších zkušeností do rady opět dostane, i kdyby nemělo žádného lídra.

Silného lídra naopak postavili Zelení Piráti pro Havířov - kontroverzní názory ekologa Jana Nezhyby jsou v Havířově dostatečně známé, což už se nedá říct o předních kandidátech většiny dalších stran. Například ANO 2011 povede Josef Bělica, který je známý především jako neúnavný propagátor karate. Lídr ODS Leoš Lukaštík bude zřejmě lovit hlasy mezi lidmi, kterým jeho firma Lukei vybavila koupelnu. 

Někteří další kandidáti už v havířovském veřejném životě působili, například lídr KDU-ČSL Marek Plawny, jednička na kandidátce TOP 09 René Vašek nebo první kandidát Nezávislých, moderátor a učitel Jiří Jekl. 

Další strany, konkrétně Ne BruseluOs Havířovák – Všeobecná občanská stranaPolitické hnutí Úsvit přímé demokraciePATRIOT 2014 jsou naopak velkou neznámou, zatím neoznámily své kandidáty ani lídry.

REJ bude volební kampaň sledovat a nabídne prostor všem lídrům, aby se občanům Havířova představili.

Autor: 
Vladislav Sobol

Komentáře

Alespoň je vidět, že se lidé aktivně zapojují do veřejného dění v Havířově a nebojí se kandidovat i za uskupení, která dosud v zastupitelstvu nejsou, což je určitě pozitivní a dají lidem v Havířově možnost vybrat po letech jiné osobnosti, než ty, které se v zastupitelstvu objevují....

Než Sobol článek napsal, měl se trochu snažit a zajímat se!Např. úsvit své kandidáty oznámil 5.8., ale pokud pisálkovi něco neklepne do nosu, tak to není.

Úsvitu se omlouvám, ale informace o jejich kandidátech jsem nenašel ve zpravodajských souhrnech k volbám (ČTK), na webu Úsvitu ani na facebooku havířovské organizace... Vl. Sobol