Primátor: Chci vrátit lidi do Havířova! Školy a kulturáky jsme neopravovali proto, abychom je zavřeli

Sobota, 26.4.2014

Exkluzivní rozhovor primátora Havířova Zdeňka Osmanczyka pro Havířovský Rej. Vysvětluje v něm, co město díky zákonům nemůže a co naopak musí udělat, aby ho nepotkal osud amerického Detroitu, který se po ekonomické krizi vylidňuje a hrozí mu bankrot.

Za posledních 16 let se počet obyvatel Havířova snížil více než o 12 tisíc. Tipnete si, jak na tom město bude za dalších 16 let, tedy v roce 2030?

Tipovat rozhodně nebudu, nehrajeme sportku. Tady jde o vážné věci. Úbytek obyvatel je známá věc, demografický vývoj je prostě takový. Podívejme se na historii města – po roce 1955 přišli horníci, dělníci a administrativa a většině z těch lidí bylo plus mínus 25 let. Následující roky byly obdobím rozkvětu Havířova i celého regionu, ale to už je dávno za námi. Nedocílilo se totiž toho, aby se brala na zřetel skladba průmyslu a aby se tomu přizpůsobovaly podmínky pro život.

To zní dost pesimisticky. Takže – i když nechcete tipovat – bude se počet obyvatel dále výrazně snižovat?

Musím ještě svou odpověď dokončit. Myslím, že v posledních letech se tady podmínky pro život začaly zlepšovat. Jsem ve vedení města osmý rok a s hrdostí můžu říct, že to, co se vybudovalo, je velké penzum. Získali jsme spoustu dotací a děláme vše pro to, aby Havířov byl dobrým místem pro život. Myslím, že se nám to daří, samozřejmě vyjma nedostatku pracovních míst (téma zaměstnanosti bude předmětem druhé části rozhovoru, která vyjde v jiném termínu – pozn. red.).

Ano, vybudovalo se toho opravdu hodně. Jenže když se bude počet obyvatel snižovat, nepřijdou ty peníze vniveč? Budeme mít naplněné školy? Bude mít město i s nižším počtem obyvatel peníze na financování kultury, sportu, sociálních zařízení? Nebo se budou školy a kulturní domy postupně zavírat?

V žádném případě. To bych tady neměl co dělat, kdybych si to myslel. Budu dělat všechno proto, aby se situace změnila. Demografický vývoj nezměním. Ale můžu udělat – a s kolegy z vedení města už na tom pracujeme – co nejvíce práce, aby se zlepšilo životní prostředí, bydlení, podmínky pro vyžití, tedy aby lidi měli důvod se do Havířova stěhovat. Abychom měli co nabídnout investorům, když je budeme lákat do průmyslové zóny Dukla nebo do jiných lokalit. Základním klíčem k tomu, o čem tady mluvíme, je zaměstnanost, od ní se vše odvíjí.

8 LET ZMĚN

Co byste vyzdvihl za osm let, kdy působíte ve vedení města?

Nechci mluvit o investicích, to by bylo nošení dříví do lesa. Kdo chce, ten vidí, jak se město rozvíjí. Ale mnohem méně jsou vidět změny v oblasti bydlení. Změnili jsme podmínky pro přidělování bytů, aby bylo město přitažlivější a zároveň abychom si do Havířova nenatahali lidi, které tady nechceme. Změnily se taky podmínky v oblasti dodržování bezpečnosti.

Myslíte, že ty změny byly dostatečné?

Některé věci bohužel nemůžeme ovlivnit. Někdy mi připadá, že stát nechává města na holičkách – nemáme kompetence, pravomoci, finance, a stát na nás jen přenáší odpovědnost v těch nepopulárních věcech, hlavně v oblasti sociální a bezpečností. A pak je smutné, když město nemůže rozhodnout například o tom, jestli tady chceme mít konkrétní sběrnu, která prokazatelně porušuje zákony. Přes tlak policie a živnostenského úřadu dnes zákony umožňují, že se živnost převede na někoho jiného a ten podniká dál. My podáme rozklad, ministerstvo vnitra ho nepřijme, jen změní provozní dobu. A problémy zůstávají dále, od nepořádku kolem sběrny přes porušování provozní doby. Jak to máme občanům vysvětlit?

Můžete to nějak ovlivnit?

Teď snad máme nějakou šanci, abychom do těch věcí mohli začít vstupovat. Havířov má poprvé v historii náměstka na kraji a od letoška navíc náměstka ministryně pro místní rozvoj. 

Autor: 
Vladislav Sobol