Primátor: Vlastníci OKD a RPG? Jen byznys, na lidi nemyslí...

Neděle, 29.6.2014

Přinášíme druhou část rozhovoru s primátorem Havířova Zdeňkem Osmanczykem, zaměřenou hlavně na zaměstnanost v našem regionu. Hodnotí v ní roli OKD, RPG i možnosti města.

Proč je u nás tak mizerná šance najít práci?

To byste se měl zeptat spíše největšího zaměstnavatele a největšího vlastníka pozemků v regionu, tedy OKD a RPG. Těžební průmysl tady vždy držel zaměstnanost, pozemky po těžbě měly sloužit k rozvoji podnikání. Ani jedno z toho dnes mnoho příležitostí nenabízí.

Když zhruba před 10 lety ovládli tyto firmy noví vlastníci, zdálo se, že se blýská na lepší časy…

Zprvu to tak vypadalo, ale já jsem s jejich účinkováním v regionu strašně nespokojený. Bývalý generální ředitel OKD přišel s nějakým zadáním, to zřejmě splnil a se slávou odešel. Co zanechal? Nutnost splácet úvěry. A bývalý šéf RPG? Ten už je také pryč, a byty i ubytovny RPG stále patří k největším problémům našeho města. Řešíme dnes a denně ubytovny RPG, hrozbu propouštění v OKD. Ze strany vlastníků je to neuvěřitelně nekoncepční. Jen byznys a byznys, na lidi se nemyslí.

Městu přece patří část areálu bývalého Dolu Dukla, ve kterém vznikla průmyslová zóna.

Ale to je jen zlomek pozemků, které by se daly smysluplně využít. Havířov má kromě Dukly jen minimální možnosti, co nabízet potencionálním investorům.

Začněme tedy Duklou, ta je jistá. Nedávno se zóna slavnostně otevřela, kolik lidí by v ní mohlo najít práci?

Když se podaří vytvořit několik stovek pracovních míst, bude to velký úspěch. Podle mého názoru totiž nesmíme kývnout každému investorovi, aby v zóně nevznikly obrovské logistické sklady, které zaměstnají pár desítek lidí. Chceme kvalitní firmy, které budou zárukou dlouhodobé perspektivy a zároveň nenaruší životní prostředí. Těm nabídneme co největší podporu: minimální ceny pozemků, ubytování pro management, městskou hromadnou dopravu do areálu…

Proč v Praze vidí jen Barboru? Připravena je Dukla!

Proč tedy ještě investoři v zóně nejsou?

Všude se mluví o Barboře. Ano, bude to velkolepý projekt, ale až za dva tři roky. My máme Duklu připravenou dnes. Stát řešil, jestli bude Amazon v Praze nebo v Brně. Chybí tady propojenost Prahy s naším regionem. Kdysi dávno celá republika čerpala ze zdejšího průmyslu a z pracovitosti místních lidí, ale když došlo ke změnám, tak už na ty lidi nikdo nemyslí.

S některými průmyslníky už jste určitě jednal.

Jednání probíhají několik měsíců, ale je to hodně náročné. Firmy si zjišťují, kolik je tady odborníků se středoškolským a vysokoškolským technickým vzděláním, počítají kupní sílu, hodnotí nálady obyvatelstva, rozebírají demografický vývoj… Ale do této situace jsme se dostali sami, jako bychom nevěděli, že jednou přijde konec těžby uhlí. Těžaři mají ekonomy a další odborníky, kteří měli tuto situaci předjímat – jak to mohli nevědět? Vypadá to, jako by jim šlo jen o teplá místečka v kancelářích, a tak odkývali vše, co se hodilo vedení.

Přesto jste optimista a věříte, že Havířov má budoucnost. A dokonce že se zastaví úbytek obyvatel, což souvisí právě s tím, jestli tady budou mít lidi práci. Jinak by přece přišly vniveč stovky milionů, které město v posledních letech investovalo do škol, kultury nebo sociální oblasti.

Musíme to změnit, a začít chceme od přístupu kraje a státu k našemu regionu. Dnes máme poprvé v novodobé historii své náměstky na kraji i na ministerstvu, to je první krok. Další věci musíme udělat sami, například podporou soukromé vysoké školy, kterou tady máme, a její absolventi budou pro rozvoj města velmi důležití. Musíme pokračovat v jednání se společností RPG, která má mnoho rozvojových ploch, ale její velkolepé plány se nějak zadrhly.

Ekonomové a poslanci? Jen si hlídali teplá místečka...

Jak to vypadá s pracovními místy v OKD? Jste členem hejtmanova pracovního týmu k této problematice, takže máte informace z první ruky…

Nebylo nic příjemného to tam poslouchat. Realita bude asi taková, že těžba uhlí půjde do ztracena. A já se opět ptám: Proč to řešíme až teď? Kde jsou ti naši ekonomové, poslanci a ministři, kteří jezdili na různá jednání. Každý si hlídá jen své místečko, aby ve funkci vydržel 4 roky, a pak „po mě potopa“. Jestli tak bude naše společnost fungovat i nadále, dopadneme špatně.

Nemáte na závěr něco optimističtějšího?

Já nejsem havířovský rodák, ale město je to krásné přirostlo mi k srdci. A jsem přesvědčen, že má smysl o něj bojovat. Začít u toho co funguje – školství, sociální služby, kultura, nemocnice, která je s několika stovkami pracovníků největším zaměstnavatelem ve městě. Podporovat místní poctivé podnikatele, kteří by se měli postupně zvedat. Věřím, že noví investoři přijdou a mladí lidé nebudou mít důvod z Havířova utíkat. A naopak se sem budou z vysokých škol vracet i se svými novými rodinami.

Autor: 
Vladislav Sobol

Komentáře

Co s tím chce Osmanczyk ale dělat s lumpama OKD? To víme že je to špatně ale co s tím bude dělat ať je lepší Děkuji za napsání odpovědi. Mirek od OKD

Děkujeme za dotaz. Jestli máme správné informace, primátor je teď na dovolené. Po návratu mu otázku doručíme Havířovský REJ

Celou dobu kolaboruje s RPG a OKD a leze jim do ... a najednou o nich říká, že mohou za vše? Že ho hanba nefackuje.