Řezbář Filip maluje dlátem

Středa, 18.1.2017

V havířovských galeriích se v lednu shodou okolností představují hned dva tělesně hendikepovaní výtvarníci. O kresbách Ladislava Borkovského v Galerii Maryčka píše REJ v jiném článku. V Galerii Radost můžeme navštívit výstavu Stanislava Filipa "Malováno dlátem".

Stanislav Filip je řezbářem, výtvarníkem, spisovatelem a básníkem. Narodil se v Kostelci na Hané, vyučil se dřevomodelářem v Olomouci. Už téměř třicet let žije a tvoří v Karviné. A do roku 2017 vstoupil výstavou v Havířově.

Už na vojně dělal intarzie, plakety, skleněné mozaiky, vytvořil i první figurální řezbu v životní velikosti. V Kutné Hoře vyřezal dubový vstupní portál pro lékárnu. Do vojenských časopisů psal básně a povídky.

Po vojně se brzy oženil a vstoupil do smutnější etapy svého života. Vztahy v rodině nebyly dobré a on vystřídal více než třicet zaměstnání. Ve čtyřiceti přišel první infarkt, po něm další. Mizérie pokračovala embolií, mrtvicí a amputací levé ruky. Stanislavu Filipovi se rozpadá rodina, zůstává sám a těžce nemocen.

Obrat k lepšímu a pozitivnějšímu nastal v roce 1990. Novou životní etapu odstartoval přesídlením do Karviné. Vrátil se k psaní a kreslení, s novou ženou začali podnikat ve dřevovýrobě. Po třetím infarktu toho nechal a se zbylým dřevem si "hrál" s chirurgickým nožíkem. Po třech měsících měl první výstavu ve Státním okresním archivu v Karviné.

Filip se stal členem ARTklubu Karviná i Sdružení umělců Moravy a Slezska. Vyřezává velké řezby, jezdí na plenéry do Polska, Německa nebo na Slovensko. Jeho práce jsou rozesety po celém světě... v mnoha zemích Evropy, ale také v Japonsku, Kanadě, Americe, Argentině, Brazílii, Lybii či Pákistánu.

Stanislav Filip je sice především řezbářem, jako umělec je však všestranný. Vydal básnické sbírky, pohádky, meditační knihu i sci-fi romány "Světlana" a "Blamáž o velkém třesku". Některé knihy si sám ilustroval. V roce 1998 založil amatérské divadlo Harlekýn, pro které psal scénáře. Občas si i zahrál.

"Kdo je tedy Stanislav Filip? Je to talentovaný a úžasně pracovitý člověk s obrovskou fantazií. Je to člověk, který i přes velmi vážné zdravotní problémy jde za realizací svých představ a snů. Je to člověk, který svou prací a svým životem obohacuje život nás, kteří jsme měli to štěstí se s ním setkat.  A v neposlední řadě je to karvinský patriot, Karvinou si zamiloval a i přesto, že se tu nenarodil, považuje ji za svou. Ostatní řezbáři o něm říkají, že je pro ně inspirací a zdrojem síly," napsala na portálu posejdon.cz Alena Hloušková.

Výstavu dřevořezeb Stanislava Filipa "Malováno dlátem" si můžeme v Galerii Radost prohlédnout do 30. ledna.

(Zdroj: posejdon.cz)

Fotogalerie: 
Autor: 
Petr Sobol