Před deseti lety vyvezli na Dole Dukla poslední vozík

Úterý, 10.1.2017

Důl Dukla dopsal svou historii po sto letech své existence. Havíři tady vytěžili přes 100 milionů tun černého uhlí a rubali i v hloubce 1000 metrů. Poslední vozík vyvezli 10. ledna 2007.

Černouhelný důl byl založen v roce 1907 v katastru Dolní Suché Maxem Guttmanem. Dostal jméno po samotném císaři - Kaiser Franz Josepht Schacht. Po vzniku Československa v roce 1918 se šachta přejmenovala na Důl Suchá. Po osvobození se stala Dukla součástí OKD. 8. října 1949 byla na památku Dukelské operace jáma Suchá přejmenována na Důl Dukla.

Od července 1995 byl Důl Dukla připojen spolu s Dolem František k Dolu Lazy. V roce 2006 byla Dukla připojena k Paskovu, následně se rozhodlo o útlumu šachty. 10. ledna 2007 dopsal Důl Dukla poslední stránku kroniky těžby uhlí. O necelého půl roku později, v červnu 2008, padla skipová věž.

Nejvyšší těžby v historii šachty dosáhli havíři v roce 1971, kdy vytěžili 2041 tisíc tun uhlí. Útlumem Dukly ukončil činnost poslední důl na území Havířova. Z panoramatu města zmizely těžní věže a také ubyla tisíce pracovních míst. V 80. letech minulého století pracovalo v Dole Dukla na 4 tisíce lidí, při ukončení těžby tam bylo ještě kolem 1600 zaměstnanců. Na jedno hornické místo přitom navazuji dva až tři zaměstnanci, kteří pracují v jiných oborech na povrchu i mimo šachtu. Pozitivní dopad mělo ukončení těžby na Dolní a Prostřední Suchou, kde se přestaly projevovat poklesy povrchu.

V areálu někdejšího Dolu Dukla vzniká průmyslová zóna, kde letos švédská firma Mölnlycke dokončí továrnu na výrobu zdravotnických setů. Práci tady najdou přibližně tři stovky lidí.

Autor: 
Petr Sobol