Netradiční pohledy na město aneb Havířov jinak objektivy šesti fotografů

Úterý, 14.6.2016

Fotoklub Havířov zve do své Galerie Po schodech už na dvacátou výstavu. Ta probíhá zcela v režiii Spolku havířovských fotografů. Výstava "Havířov jinak" přináší zajímavé, netradiční, nevšední i poetické pohledy na naše město.

Spolek havířovských fotografů z.s. vznikl před dvěmi lety. V roce 2014 stáli u zrodu sexteta fotografů předseda výboru spolku Květoslav Klíma spolu s Jaroslavem Hrachovcem, Tomášem Dudou, Rastislavem Dušičkou, Václavem Šlajsem a Vlastimilem Schindlerem. Novým členem je Pavel Žáček a čestné členství bylo uděleno členu ASČF a nositeli zlatého odznaku SČF Antonínu Válkovi.

Centrem dění Spolku havířovských fotografů je Caffe Vergnano Na Nábřeží, kde se konají autorské výstavy členů. Nyní ve Vergnanu najdeme práce Antonína Válka, o prázdninách si můžeme prohlédnout snímky Vlastimila Schindlera. Členové SHF vystavují také mimo své domovské prostory. Například předseda spolku Květosla Klíma zavítal s autorskou výstavu do ZUŠ B. Smetany v Karviné (30.3. - 30.6. 2016), kde také proběhne 23. června od 17 hodin její derniéra.

Havířov jinak

Výstava v pobočce Městské knihovny Havířov na ulici Svornosti vychází z projektu, který vznikal a byl realizován souběžně s výstavou "Historie ve fotografii". Tu jsme mohli vidět na konci loňského roku ve Výstavní síni Viléma Wünscheho v KDLJ u příležitosti oslav šedesátin Havířova. Ke stejnému jubileu instaloval Spolek havířovských fotografů také 36 velkoformátových fotografií 70x50 ve Státním okresním archivu v Karviné (3.12.2015 - 9.6.2016).

V Galerii Po schodech nám na třiceti snímcích představuje šestice fotografů naše město svýma očima a svými objektivy. Fotograf Klíma nás ve svých Večerních nostalgiích provází městem po setmění, do nočního Havířova nás zavedou rovněž Dušičkovy Noční po(d)hledy. Reliéfy Václava Šlajse nás přimějí zastavit se u reliéfů na domech, kterých si při spěchu městem často nevšimneme. Tomáš Duda nás v Černobílém cestování zavede na vlakové i autobusové nádraží. Netradiční Schindlerovo Havířovské zrcadlení přináší známá místa zobrazená zrcadlově v brýlích, historie a současnost se prolínají v Hrachovcově Vzpomínání. Opravdu stojí za to vidět!

Na prohlédnutí "Havířova jinak" máme čas celé prázdniny. Po vernisáži 13. června se při stoupání nebo scházení schodiště v knihovně můžeme na nejmladší město republiky podívat jinak až do 31. srpna.

(Článek doprovází fotografie Květoslava Klímy z cyklu Večerní nostalgie)

Autor: 
Petr Sobol