Nejenom o Jordánsku, Sýrii, Evropě a migraci v Bezruči

Pondělí, 9.5.2016

Městské kulturní středisko zve do loutkového sálu Kulturního domu Petra Bezruče na cestovatelskou přednášku "Moje jméno není uprchlík". Přednášet bude cestovatel, fotograf a humanitární pracovník Jiří Pasz.

Téma uprchlictví hýbe Evropou. Jak zvládá Jordánsko 1,5 milionu Syřanů? Jak se žije v táboře Zaatárí, který má velkost Havířova? Kdou jsou vlastně uprchlíci a jaké jsou jejich příběhy? Chtějí všichni do Evropy? Nejenom na tyto otázky nám pomůže hledat odpovědi Jiří Pasz. Stane se tak ve čtvrtek 12. května od 18 hodin. Vstupné je 50 a pro děti i studenty 30 korun.

Jiří Pasz

pochází z Havířova. Vystudoval obor Humanitární pomoc a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracoval jako sociální pracovník pro Romy, podílel se na prevenci korupce v ČR či na destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Prošel pracovními pobyty v Ugandě, Kambodži nebo Nepálu.

Cestovatel, fotograf a humanitární pracovník Jiří Pasz se specializuje na lidská práva a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. Pro Havířovany si připravil přednášku o životě v jordánském uprchlickém táboře Zaatárí na hranicích se Sýrií.

Zaatárí

V uprchlickém táboře v Jordánsku žije na 80 tisíc Syřanů. Přestože je odsud jejich domovská Sýrie vzdálena pouchých jedenáct kilometrů, přežívají tady někteří uprchlíci už téměř čtyři roky.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky prošlo Zaatárí už téměř půl milionu lidí. Podle organizace UNICEF tvoří více než polovinu zdejších uprchlíků děti do 17 let.  Rodí se tady asi 12 dětí denně. Děti nechodí do školy, často nemají ani základní hygienické návyky. Potřebovaly by psychosociální pomoc. Co s touto tzv. ztracenou generací bude, si netroufají odhadnout ani odborníci.

"Mé jméno není uprchlík, každý tu má své jméno, svůj život," říká dvacetiletá obyvatelka tábora Faiza. Mé jméno není uprchlík je také název přednášky, se kterou přichází Jiří Pasz.

(Foto: Jiří Pasz, Dětství v táboře, Diakonie ČCE)

Autor: 
Petr Sobol