Zprávy

Havířov se připojí ke Dni Země 21. dubna

Úterý, 18.4.2017

V pátek 21. dubna proběhnou od 8.30 do 12.00 na náměstí Republiky aktivity v rámci Dne Země. V průběhu dubna se u příležitosti svátku naší planety konají další doprovodné akce, například v pobočkách Městské knihovny Havířov.

Historie Dne Země se začala psát v roce 1970 v USA. V následujících letech se tato iniciativa šířila za hranice Spojených států. V roce 1990 proběhla enviromentální kampaň na globální úrovni. Dnes si připomíná Den Země 22. dubna více než miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. 22. dubnen je považován za výročí vzniku moderního enviromentálního hnutí.

Kam na výlet? Třeba do Karviné

Čtvrtek, 13.4.2017

Na velikonoční dny a svátky už má jistě většina Havířovanů plný diář či kalendář, ale zajímavý výlet si můžeme udělat hned po nich.

V úterý 18. dubna, kdy si připomínáme Mezinárodní den památek a historických sídel, bude zámek ve Fryštátě v okresní Karviné přístupný všem návštěvníkům zdarma. Voný vstup se týká všech tří stálých zámeckých okruhů, dvou tras zámeckými komnatami a jedné trasy expozice Národní galerie.

Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu ve zdejším regionu. Historie zámku je spjata především s jeho zakladateli, kterými byla knížecí rodina těšínských Piastovců, a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů , který měl významné postavení u císařského dvora a byl spřízněn s císařovnou Alžbětou zvanou „Sissi“.

Zámek Fryštát se dochoval jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století. Od roku 1997 je zámek po rozsáhlé rekonstrukci přístupný veřejnosti.

Májové slavnosti s Petrem Rezkem a Veselou trojkou

Čtvrtek, 13.4.2017

Město Havířov pořádá 1. května tradiční Májové slavnosti. Jejich program se odehraje na náměstí Republiky na 1. máje od pravého poledne až do večerních hodin. Magnety prvomájového menu budou především Petr Rezek a Veselá trojka.

Před námi jsou velikonoční dny se státními svátky Velkým pátkem a Velikonočním pondělím. Milovníci sváteční pohody si už dnes mohou v kalendářích a diářích zatrhnout další státní svátek. Mnozí Havířované zamíří 1. května na náměstí Republiky, kde proběhnou Májové slavnosti 2017 s pestrým kulturním programem a stánkovým prodejem s občerstvením.

Hudební program zahájí ve 12 hodin folklorní soubor Vonička. Ve 13.30 se představí dechovka Valaška z Valašských Klobouk a v 15.30 vystoupí Veselá trojka, kterou znají především diváci TV Šlágr. "Trojku" vystřídá v 17.30 cimbálová muzika Friš. Příznivci Petra Rezka se dočkají v 19 hodin. 

ČSAD Havířov přechází na čipové karty ODISKA

Pondělí, 10.4.2017

K 30. červnu 2017 končí platnost starých čipových karet ČSAD Havířov. Ty nahrazuje čipová karta ODISKA. Její pořízení vyjde na 130 korun (+ fotografie). Lhůta pro vyřízení ODISKY je 21 dnů, proto by se ti, kdo ji potřebují a zatím otáleli, měli starat už dnes.

"Z důvodu postupné integrace oblastí Moravskoslezského kraje do tarifu ODIS a integrací příměstské dopravy od 28.2.2016 přistupuje dopravce ČSAD Havířov a.s. se souhlasem statutárního města Havířov k výměně stávajících ČK ČSAD za ČK ODISKA. Záměrem přechodu ze stávajících karet dopravce na karty ODISKA je především sjednocení systému, příprava pro možné sjednocení tarifních podmínek a umožnění držitelům ČK ODISKA cestovat v rámci celého integrovaného systému ODIS na jednu kartu,", sděluje ČSAD Havířov.

Velikonoce s Radečkem a Žlutým psem

Čtvrtek, 23.3.2017

Velikonoční městečko na náměstí Republiky se otevře pro (nejenom) Havířovany už v pátek 7. dubna. V bohatém doprovodném programu vystoupí například šumperská kapela O5 a Radeček, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou nebo Dalibor Janda se svou dcerou Jiřinou Annou Jandovou.

Velikonoční městečko zpestří předvelikonoční čas od 7. do 12. dubna. Tradičně zve na pletení karabáčů, malování, kraslic a ukázky lidových řemesel. Na náměstí Republiky najdeme také dětský ranč a prodejní stánky se specialitami, výtvarné skleněné stánky otevřou Asterix, Don Bosco a Santé. Na hudebním pódiu se vedle populárních kapel vystřídají dechové hudby a cimbálová muzika.

O a Radeček vystoupí hned po otevření Velikonočního městečka v pátek 7. dubna od 18 hodin. V sobotu přijede Žlutý pes, v neděli Dalibor Janda se svou dcerou a kapelou Prototyp. Poslední skupinou,která na náměstí Republiky v předvelikonočním týdnu zahraje, budou ve středu 12. dubna Synkopy 61.

Havířovanů je o necelou tisícovku méně

Čtvrtek, 19.1.2017

Havířovská nemocnice se na Nový rok 2017 stala podruhé za sebou místem, kde se narodilo první novorozeně v Česku. Přesto ve městě ubylo za minulý rok 878 občanů. K poslednímu dni roku 2016 bylo v evidenci  74 495 obyvatel Havířova.

Ve městě žije více žen -  31 672. Mužů je 29 458. Dětí do 15 let je 13 365 - 6 522 dívek a 6 843 chlapců.

Z evidence se v průběhu roku odhlásilo 2 836 občanů, z toho 796 zemřelo. Nově se k pobytu ve městě přihlásilo 1 958 lidí, z nich bylo 956 novorozeňat.

328 nově narozených holčiček dostávalo nejčastěji jména Adéla, Eliška, Tereza, Natálie, Sofie, Klára, Anna, Laura a Emma. Mezi 331 narozenými chlapci se těšila největší oblibě jména Jakub, Jan, Adam, Dominik, Tomáš, Martin, Matyáš a Ondřej. Na svět přišli ale také chlapci Haread a Alehandro.

Řezbář Filip maluje dlátem

Středa, 18.1.2017

V havířovských galeriích se v lednu shodou okolností představují hned dva tělesně hendikepovaní výtvarníci. O kresbách Ladislava Borkovského v Galerii Maryčka píše REJ v jiném článku. V Galerii Radost můžeme navštívit výstavu Stanislava Filipa "Malováno dlátem".

Stanislav Filip je řezbářem, výtvarníkem, spisovatelem a básníkem. Narodil se v Kostelci na Hané, vyučil se dřevomodelářem v Olomouci. Už téměř třicet let žije a tvoří v Karviné. A do roku 2017 vstoupil výstavou v Havířově.

Už na vojně dělal intarzie, plakety, skleněné mozaiky, vytvořil i první figurální řezbu v životní velikosti. V Kutné Hoře vyřezal dubový vstupní portál pro lékárnu. Do vojenských časopisů psal básně a povídky.

Ptáci neobyčejní čekají v Musaionu do konce ledna

Úterý, 17.1.2017

Ti, kdo mají zájem seznámit se s ptáky neobyčejnými a nestihli to v loňském roce, mají čas ještě do 29. ledna. Tento den bude derniérou výstavy "Atlas ptáků neobyčejných" ve Výstavní síni Musaion Havířov".

Expozice seznamuje návštěvníky s vývojem vztahu člověka ke zvířatům od prvobytně pospolné společnosti až do současnosti. Zaměřuje se na některé druhy ptáků vyhynulých v průběhu vývoje živočišných druhů, se kterými se lidé potkávali v podobě zkamenělin. Nezapomíná ani na druhy vyhynulé díky lidské činnosti (změna prostředí, zavlečení nepůvodních organismů, záměrné vybíjení). Zmiňuje se také o introdukci druhů spojené s objevováním nových částí světa.

Před deseti lety vyvezli na Dole Dukla poslední vozík

Úterý, 10.1.2017

Důl Dukla dopsal svou historii po sto letech své existence. Havíři tady vytěžili přes 100 milionů tun černého uhlí a rubali i v hloubce 1000 metrů. Poslední vozík vyvezli 10. ledna 2007.

Černouhelný důl byl založen v roce 1907 v katastru Dolní Suché Maxem Guttmanem. Dostal jméno po samotném císaři - Kaiser Franz Josepht Schacht. Po vzniku Československa v roce 1918 se šachta přejmenovala na Důl Suchá. Po osvobození se stala Dukla součástí OKD. 8. října 1949 byla na památku Dukelské operace jáma Suchá přejmenována na Důl Dukla.

Od července 1995 byl Důl Dukla připojen spolu s Dolem František k Dolu Lazy. V roce 2006 byla Dukla připojena k Paskovu, následně se rozhodlo o útlumu šachty. 10. ledna 2007 dopsal Důl Dukla poslední stránku kroniky těžby uhlí. O necelého půl roku později, v červnu 2008, padla skipová věž.

Zemřel exprimátor Zdeněk Osmanczyk

Sobota, 12.11.2016

Ve čtvrtek 10. listopadu 2016 zemřel ve věku nedožitých 63 let bývalý havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk.

Ing. Zdeněk Osmanczyk absolvoval vojenskou vysokou školu a následně tříleté postgraduální studium v Brně zaměřené na techniku a management. Působil jako ředitel provozního úseku v Technických službách Havířov. Voce 2007 se stal náměstkem primátora pro hospodářský rozvoj a ve volebním období 2010-2014 byl primátorem statutárního města Havířova.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy