Sedmnáctá havířovská boccia je tady - odehraje se v sobotu 8. dubna

Pátek, 7.4.2017

V sobotu 8. dubna se příznivci sportu boccia dočkají 17. ročníku havířovského turnaje v integrované boccie. Do turnaje se zapojí 24 týmů, mezi soutěžícími se ukáže nejlepší český boccista Radek Procházka. Městská sportovní hala Havířov přivítá také ředitele "Nadačního fondu Emil" Pavla Zbožínka. Sportovní klání proběhne pod záštitou primátorky Havířova Jany Feberové a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.

 

V předvečer turnaje přiášíme tiskovou zprávu HSC Havířov...

Mezi hráči se objeví stříbrný paralympionik z her v Londýně, který hrací pole zakusí po dlouhé době. Na havířovském turnaji se poprvé vrátí do hry po zdravotní rekonvalescenci, které obětoval jednu sezonu. „Na boccie se mi líbí hlavně vzájemná interakce hráčů s různými handicapy na bocciovém kurtu. Mám rád, když tuto hru mohu hrát se „zdravými“ i více „postiženými“, než jsem já,“ říká Procházka, který má po sportovní přestávce možnost ukázat, že ani pauza v trénování nemá na jeho talent žádný vliv.

Exhibiční utkání si společně se stříbrným paralympionikem zahraje také řada významných hostů, kteří turnaj zahájí a přivítají tak všech 24 přihlášených týmů. Mezi tyto hosty patří primátorka města Jana Feberová, která převzala nad turnajem záštitu, ředitel organizačního výboru Nadačního fondu Emil Pavel Zbožínek a manažer hokejového klubu AZ Havířov Patrik Rimmel. Většina se pak turnaje aktivně zúčastní.

O umístění bude bojovat například Pavel Zbožínek se svým týmem Emil’s crazy balls. „Přiznám se, že jsem zatím žádný takový turnaj neabsolvoval, budu se jej účastnit poprvé a moc se těším. V rámci 6. evropských her handicapované mládeže Emil Open máme bocciu zařazenou mezi řádné sporty. Takže znám a vím, o co jde. Tomuto sportu však pravděpodobně propadnu až na vaší akci,“ těší se Zbožínek.

Týmy se mezi sebou utkají o putovní pohár primátorky a hlavní cenu, která je překvapením turnaje. Věnoval ji Nadační fond Emil. Finálový zápas se plánuje na 16. hodinu a hned po něm vypukne vyhlašování.

Doprovodný program, který se koná souběžně s turnajem, bude také bodován. Havířovská paralympiáda čítá 7 aktivit, mezi něž patří florbal na sportovním vozíku, basketbal, monoski, laserová střelba, která představuje aktivitu pro nevidomé, a další dvě hry. „Tyto aktivity mají majoritní společnosti ukázat, jak lidé s handicapy sportují. Tím, že budou společně s handicapovanými v týmu, tak musí spolupracovat, aby si to vyzkoušeli opravdu všichni a navzájem si tak pomáhali,“ říká autor doprovodného program Martin Holomek.

Ti, kdo neuspějí ani v paralympiádě, mají ještě možnost vyhrát v soutěži o nejsympatičtější tým, rozhodčího a dobrovolníka. Celý turnaj pak završí afterparty v Prvním havířovském minipivovaru, kde bude připraven bohatý raut.

O pořádání a organizaci turnaje se stará Handicap sport club Havířov, který slaví pátý rok své působnosti a sdružuje pod sebou sportovce s těžkým tělesným handicapem na území Moravy a Slezska. Boccia je paralympijský sport velmi podobný francouzskému pétangue, je však přizpůsobena právě sportovcům.

Fotogalerie: 
Autor: 
redakce