Strasti i radosti Ladislava Borkovského

Čtvrtek, 12.1.2017

Havířovský výtvarník Ladislav Borkovský měl na prahu svého dospělého života smůlu. S nepřízní osudu se popral po svém, ze smutků i splínů se "vykreslil". Nyní pětasedmdesátiletý výtvarník vystavuje své práce v Galerii Maryčka. Výstava nazvaná jednoduše "Kresby" je průřezem a procházkou jeho celoživotní tvorbou.

V srpnu 1965, dva dny před třiadvacátými narozeninami, přišel po úraze na petřvalském Dole Julius Fučík o obě nohy. "Byl to pro mě velký šok a zásah do života, ale hned jsem si řekl - co bylo, bylo. Udělal jsem za vším tlustou čáru a dá se říct, že jsem byl zvědavý, co mě v tom jiném, novém životě čeká," vzpomíná na osudový zlom Ladislav Borkovský.

V době úrazu byl čerstvě ženatý a měl pětiměsíční dceru. Dnes je mu 75 let, je 50 let v důchodu, má sympatickou manželku a dcery Janu a Jitku (viz foto z vernisáže 5. ledna). "Nebyl jsem špičkový sportovec ani tanečník, nevadilo mi, že nemám nohy, ruce jsem měl a to bylo důležité," ohlíží se s černým humorem výtvarník. "Nejvíce jsem měl rád hudbu a humor, vymýšlel jsem vtipy a piloval kresbu." A kresbě, později perokresbě, věnoval většinu volného času. Zachycoval humorné situace, rád kreslil rockové a beatové osobnosti i ženy. Později si začal hrát s písmeny.

"Začal jsem pracovat s písmeny, upravoval jsem je." Vytvářel z písmen především jména a portréty osobností z hudební branže. Největší úspěch měl jeho Waldemar Matuška, který se objevil v legendárním časopise Melodie v legendárním 8. čísle v roce 1968 (viz galerie). Na titulní straně čísla pózovala Marta Kubišová.

"Jedná se o moc dobré, nápadité a vtipné představení zdejšího autora, který  se pro mnohé z nás stal skutečnou osobností - protože přes fatální úraz na šachtě před více než půlstoletím  TO PROSTĚ NEVZDAL. A taky je osobitou legendou... svými postoji k životu a umění. Symbolem jsou Vlasy - tak se jmenoval jeden z dílů seriálu Fenomen underground, který se natáčel i s ním a vysílán byl na TV Art v loňském roce.Vernisáž byla četně navštívena a plná kamarádské atmosféry, a tak půlhodina na výstavě jistě  může  stát za to," komentuje výstavu a vzdává poctu jejímu protagonistovi jeden z návštěvníků vernisáže Pavel Surý.

Kresby Ladislava Borkovského si můžeme v Galerii Maryčka v Kulturním domě Petra Bezruče prohlédnout do 30. ledna. Vstupné na výstavu, která se otevírá ve všední dny od 14 do 18 hodin (mimo tuto dobu zpřístupní výstavu pracovník informací), je dobrovolné.

Fotogalerie: 
Autor: 
Petr Sobol

Komentáře

Láďa měl své připomínky, tak jsem čmáranici na Radnici neodeslal = díky za použití výňatku, opravdu - a zas se setkáme, že by zítra zas "vedle levic. magistrátu"? Pavel už bez sestry, odejela