Za čtenáři knihovny přijdou manželé Smolíková a Walker Procházka

Pondělí, 10.10.2016

V pobočce Městské knihovny Havířov na ulici Svornosti se ve středu 12. října odehrají dvě besedy. S mladšími čtenáři si bude povídat Klára Smolíková, za těmi odrostlejšími přijde Jiří Walker Procházka.

Beseda se spisovatelkou Smolíkovou začíná ve 13.30 hod. v oddělení pro děti, její manžel Procházka otevírá své povídání v oddělení pro dospělé v 17 hodin.

Klára Smolíková

Pražská rodačka se v současné době plně věnuje psaní knih pro děti a mládež. Absolventka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy je nejenom spisovatelkou, ale také scénáristkou komiksových příběhů, publicistkou a lektorkou.

Patnáct let žila v Táboře a věnovala se psaní do dětských časopisů. Přispívala do Pastelky, Sluníčka, Mateřídoušky a Čtyřlístku. Malí čtenáři našli v časopisech její pohádky, zábavně vzdělávací články i komiksy. Vše ilustroval tehdejší manžel Honza Smolík.

Klára Smolíková také deset let učila táborské studenty knihkupectví a knihovnictví, tři roky působila v Husitském muzeu. Z Tábora dojížděla na Pedagogickou fakultu UK, kde vedla seminář o mediální výchově. Nyní v Praze žije. Jako externista spolupracuje s muzei, píše scénáře vzdělávacích portálů a filmů, pořádá semináře pro učitele a besedy pro dětské čtenáře ve školách a knihovnách.

Je spoluautorkou večerníčkového serálu Vynálezce Alba. Napsala knihu H. U. S. pro náctileté. S druhým manželem Jiřím W. Procházkou vydali na jaře 2015 Mrtvou šelmu, kterou otevírají detektivní sérii Souřadnice zločinu.

Nejnovějším projektem Kláry Smolíkové je komiksová revue pro kluky a holky Bublifuk.

Jiří Walker Procházka

Rodák z Kutné Hory zasáhl svou tvorbou do všech fantastických žánrů. Jeho první dva romány o Kenu Woodovi patří dodnes k pilířům české fantasy. Sbírkou povídek Tvůrci času se zase zapsal do povědomí svých čtenářů jako jeden z kyberpunkových autorů. Za svá literární díla získal tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (1997, 2002, 2004) a Cenu Ludvíka Součka (1991).

"Píšu a vydávám a vyprodávám knihy již přes 25 let, což si myslím, že je vhodná doba k tomu, abych své zkušenosti, někdy humorný, jindy zas kritický pohled na literární tvorbu jako takovou předal dalším. Myslím tím například studentům druhého stupně či středoškolákům a učňům, stejně jako dospělým, kteří se nebojí níže zmíněných žánrů - či posluchačům zvukových knih, které v rámci audiovydavatelství Walker&Volf vydáváme," sděluje Jiří W. Procházka na svých webových stránkách.

Fotogalerie: 
Autor: 
Petr Sobol