Kavárenská kultura v Havířově má novou vycházející hvězdu

Sobota, 22.11.2014

Ne každému se podaří zrealizovat své nápady a touhy. Vždyť kolik z nás nepracuje v tom, co ho ,,baví.“  Existují ovšem lidé, kteří jdou za svým snem a dokážou ho přetavit v úspěšný podnikatelský plán. Lidičky z KOOHII Café přinášejí do konzervativní atmosféry Havířova čerstvý (a voňavý) závan kreativity, který je již běžný ve větších městech na Moravě a v Čechách. Stačí k tomu mít starší dodávku, potřebné znalosti a vytrvalost jít za svým cílem.

Pokud jste již zahlédli na havířovských ulicích brouzdat nápadný Mercedes, nebojte se a přistupte blíže. V jeho útrobách se skrývají samé dobroty. Základem je prvotřídní káva z Londýnské pražírny Climpson & Son’s, která je exkluzivně dovážená pro tento pojízdný stánek. Zde znalci vybírají pečlivě kávové zrna celého světa s důrazem na jejich původ. To znamená, že je káva převážně kupována z organického a fairtradové zemědělství. ,,Našim mottem je kvalitní a cenově dostupná káva,“ říká Iva, zakladatelka Koohii, která žije už po několik let v Londýně.

,,Kávu jsem nikdy nemusela, doma se většinou pil turek nebo Nescafé a já jsem nechápala jak to může někomu chutnat. Před deseti lety byla v Londýně úroveň kávy taky nic moc. Od roku 2005 se ale začaly objevovat nezávisle kavárny. Koohii Café jsme založili na jaře 2013. Předělali jsme starý autobus na pojízdnou kavárnu a na konci léta začali servírovat kávu v Havířove a okolí. Naší specialitou je káva na novozélandský způsob, tzv. Flat White.“  

Dobrý materiál vyžaduje také správné zacházení. Způsob přípravy kávy patří k tomu nejvyššímu, jaký můžete v Havířově potkat (samozřejmě v rámci take away). Šikovné ruce dále pečou a kuchtí mnoho další specialitek k zakousnutí, a to od francouzského slaného koláče quiche, přes veganské muffiny až k například k polévce z červené řepy a křenovým dipem. To vše lze ochutnat hlavně na různých kulturních událostech ve městě, kterých se Koohii Café zúčastňuje.

Nejbližší takovou událostí bude Vánoční Havířovský Pop Up, kdy od 8. 12. do 14. 12. obsadí Koohii Café, spolu s havířovskými  designéry, hudebníky a  fotografy, Galerii Prostor. Zde vytvoří příjemné vánoční zázemí před zimním nečasem s množstvím aktivit i pasivit. Můžeme se těšit samozřejmě na kávu a dobroty, dále na fotky, výstavu, antik, koncert či třeba na vinyly.  

Fotogalerie: 
Autor: 
tk