Kultura

Patronem Velkého finále ve Stolárně je Kamil Střihavka

Čtvrtek, 13.4.2017

V sobotu 22. dubna proběhne ve Stolárně velké finále soutěže mladých amatérských kapel Wayfarer.Líheň 2017. Patronem letošního ročníku jsou Kamil Střihavka and the Leaders.

Soutěž amatérských hudebníků Líheň vznikla v roce 2002. V roce 2017 otevírá čtvrtou pětiletku své existence. Letos přichází hudební klání s řadou změn. Tou nejvýznamnější je nástup nového generálního partnera, kterým je módní e-shop Wayfarer.

O finalistech šestnáctého ročníku se rozhoduje dnes, ve čtvrtek 13. dubna, v Jazz clubu Havířov a v klubu Barrocko v Třinci.

Během sobotního večera vystoupí čtyři nejlepší kapely z celkového počtu 948 přihlášených a také Kamil Střihavka se svou skupinou. Sál Stolárny se otevírá v 16 hodin a hlavní dění vypukne o dvě hodiny později. Vstup na akci určené převážně k stání je zdarma. Počet míst k sezení je omezen a rezervace probíhá na info@stolarnaclub.cz.

Maří Magdalena Čechová vystavuje v Maryčce

Úterý, 11.4.2017

Havířovská výtvarnice Maří Magdalena Čechová otevřela v Kulturním domě Petra Bezruče výstavu u příležitosti svého životního jubilea. V Galerii Maryčka najdeme na padesát perokreseb, akvarelů či olejomaleb. V průřezu její tvorbou nechybí procházky starobylými uličkami moravských i českých měst, malebné meandry Lučiny ani autorčiny oblíbené kytice.

Maří Magdalena Čechová je brněnskou rodačkou. V jihomoravské metropoli také vystudovala figurální malbu a sochařství na SUPŠ. Nejdříve pracovala u TFA v Brně, později v pobočce v Ostravě. Podílela se na vydávání knižních atlasů a map, vytvořila atlas škol regionu. Teprve po ukončení pracovní činnosti se plně věnuje malování. V kroužku kreslení v Centru volnočasových aktivit pracuje jako lektorba kresby a malby se zapálenými výtvarnými nadšenci.

REGIONFOTO 2017: Opojení fotografií

Čtvrtek, 6.4.2017

REGIONFOTO 2017 představuje práce organizovaných amatérských fotografů z karvinského, frýdeckomísteckého, ostravského a těšínského regionu. Ve Výstavní síni Viléma Wünscheho v KDLJ najdeme v dubnu přehlídku fotografií od osmi desítek autorů z deseti fotoklubů.

Tradici Regionfota založil Fotoklub Havířov v roce 2005. Tenkrát se vystavovalo ve vestibulu kulturního domu. O dva roky později se přehlídka přestěhovala do výstavní síně, kde probíhá také letošní sedmý ročník. Původní název Výstava regionálních fotoklubů se od roku 2017 mění na výstižnější jednoslovné pojmenování REGIONFOTO. Předseda Fotoklubu Havířov, který výstavu organizuje spolu s MKS Havířov, Kamil Übelauer na vernisáži v úterý 4. dubna mj. řekl, že akce je největšám společným projektem amatérských fotografů v České republice.

Oscaři a taky fotky i Maří Magdalena...

Pátek, 24.3.2017

Letošního Oscara získal La La Land. Soudě podle recenzí a Oscarů v letech minulých to tradičně žádný velký kulturní zážitek nebude. Příjemnější podívanou bude určitě výstava plakátů k nominovaným a oceněným filmům "OSCAR 2017", kterou si můžene prohlédnout od 3. do 30. dubna v Galerii Centrum.

To však není jediná akce, na kterou nás zve v dubnu Městské kulturní středisko Havířov. V úterý v hezké datum 4.4. se můžeme těšit na vernisáž výstavy REGIONFOTO 2017. Začíná v 17.30 a výstava va Výstavní síni Viléma Wünscheho v Kulturním domě Leoše Janáčka čeká na své návštěvníky do 28. dubna. Uvidíme tady amatérské fotografie autorů z Karvinska, Ostravska, Těšínska i Frýdecko-Místecka.

A prázdno nebude ani v Galerii Maryčka v Kulturním domě Petra Bezruče. Ve čtvrtek 6. dubna tady proběhne vernisáž výstavy "Maří Magdalena Čechová - obrazy". Havířovská malířka se představí svým příznivcům u příležitosti životního jubilea.

MiniTEATRO začíná za měsíc

Čtvrtek, 23.3.2017

MiniTEATRO Havířov je festivalem malých zájezdových divadel hrajících pro děti. Od 23. do 29. dubna proběhne v loutkovém sále KD Petra Bezruče už 26. ročník festivalu.

MiniTEARO Jiřího Tibitanzla má v Havířově dlouholetou tradici, první ročník se konal v roce 1991. Festival založil českobudějovický rodák, ochotnický herec, divadelník a principál havířovského Divadla KRUH Jiří Tibitanzl.

"V prvopočátku se jednalo o přehlídku her Divadla Kruh, jež mělo divadlo na repertoáru. Postupně se festival rozrůstal o další tituly divadel z různých částí republiky. Tento trend uchovává současné vedení festivalu a jeho prvotním cílem je vzdělávat a vychovávat kvalitní původní kulturní tvorbou nejmenší posluchače," informuje festivalový portál miniteatro.cz.

V roce 2006, krátce před zahájením 15. ročníku, se Jiří Tibitanzl vznesl do divadelního nebe. Na jeho počest nese od roku 2007 festival jeho jméno - MiniTEATRO Jiřího Tibitanzla.

Za zábavou k sousedům

Úterý, 21.3.2017

Sousední Horní Suchá pozdraví začátek jara muzikantským rejem a retro diskotékou. Na obě akce zve také Havířovany.

Dvanáctý ročník Muzikantského reje proběhne už v pátek 24. března. V Dělnickém domě v Horní Suché zahrají kapely Douda Band, Bowle Band, Imperio, RETROCK.SK a minus123minut. Začíná se v 18 hodin, za vstupenku se platí 150 kaček.

O necelý měsíc později, 22. dubna, pořád Sdružení rodičů ZŠ Horní Suchá RETRO DISCO. Podmínkou vstupu (kromě zaplacení vstupného 120 Kč) jsou bílé ponožky. Organizátoří doporučují retro oblečení - to nejhezčí odmění. Akce se koná v areálu TJ Depos a začíná v 19 hodin. Rezervace a prodej vstupenek probíhají na www.sdruzeni-rodicu.webnode.cz nebo na tel. 604 955 311, příp. 608 112 120.

Miluj mě, jestli to dokážeš

Pondělí, 16.1.2017

Hodinový dokument "Miluj mě, jestli to dokážeš" (festivalový název Love Me If You Can) natočila podle vlastního scénáře režisérka Dagmar Smržová. Film otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením.

Kazachstán, Cafe Industrial, HB Blues a Mucha v Jazz Clubu

Pondělí, 16.1.2017

Možná teprve přemýšlíte či budete zvažovat, kam v Havířově za kulturou v závěru ledna. Současné mrazivé počasí nabádá najít spíše něco v teple. Jazz Club Havířov v Podlesí chystá na poslední lednovou dekádu tři koncerty, na které pozve dokonce čtyři kapely.

Páteční 20. leden bude v Jazz Clubu patřit Ostravě. Do Havířova přijedou kapely Kazachstán a Café Industrial. Art - rockové seskupení Kazachstán zhudebňuje verše Jaroslava Žily. "Inteligentní, emotivní artrock, který přináší delší skladby s výraznou koncepcí stavby. Inspiruje se hlavně v 70. letech, u Floydů především. Dominuje spojení elektrické a akustické kytary, ale zaznívají tu taky housle, trubka nebo bulharská píšťala kaval. Jestli hledáte expresivní, neprvoplánovou hudbu, pak Kazachstán je vaše skupina. Možná nejen hudební," píše o sobě Kazachstán na svém webu. Další skupinou, která 20. ledna vystoupí, je Ostravská kapela Café Industrial, která hraje alternative-big-beat.

Strasti i radosti Ladislava Borkovského

Čtvrtek, 12.1.2017

Havířovský výtvarník Ladislav Borkovský měl na prahu svého dospělého života smůlu. S nepřízní osudu se popral po svém, ze smutků i splínů se "vykreslil". Nyní pětasedmdesátiletý výtvarník vystavuje své práce v Galerii Maryčka. Výstava nazvaná jednoduše "Kresby" je průřezem a procházkou jeho celoživotní tvorbou.

V srpnu 1965, dva dny před třiadvacátými narozeninami, přišel po úraze na petřvalském Dole Julius Fučík o obě nohy. "Byl to pro mě velký šok a zásah do života, ale hned jsem si řekl - co bylo, bylo. Udělal jsem za vším tlustou čáru a dá se říct, že jsem byl zvědavý, co mě v tom jiném, novém životě čeká," vzpomíná na osudový zlom Ladislav Borkovský.

Výtvarníci ze ZUŠ Leoše Janáčka vystavují v Galerii Centrum

Čtvrtek, 12.1.2017

Poprvé se žáci výtvarného oboru ZUŠ Leoše Janáčka představili v Galerii Centrum v listopadu 2015. Tenkrát připravili výstavu k 25. výročí založení školy. Nyní se výtvarný obor ZUŠ vrací do Centrumu podruhé.

V úterý 10. ledna proběhla v Galerii Centrum vernisáž výstavy prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Leoše Janáčka v Havířově-Podlesí. Výstava nazvaná "Krajiny známé i neznámé" bude přístupná do 5. února. Mladí výtvarníci přišli do výstavní síně s pracemi, které vznikly v prvním pololetí školního roku 2016/2017 a také na třídenním podzimním plenéru v Morávce.

ZUŠ Leoše Janáčka vzdělává žáky ve čtyřech oborech. Na výtvarný, hudební, taneční a literárně dramatický obor se přihlásilo na 800 žáků, s nimiž pracuje 37 pedagogů. Ve výtvarném oboru pracují se 120 dětmi pedagožky Eva Špalková a Lucie Krzystková, které expozici v Centrumu instalovaly.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura